Choď na obsah Choď na menu

Welsh Corgi Pembroke

5. 3. 2016

Menší nízko nohý pes bez chvosta.

Pôvod

Ide o veľmi starého psa, pravdepodobne keltského pôvodu. Doklady o existencii predchodcov korgiov v Británii máme už z 10. storočia. Oficiálna kynológia ich však objavila až veľmi neskoro, na výstave roku 1925. Záujem verejnosti o ne sa prebudil až v tridsiatych rokoch, keď si ich zadovážila anglická kráľovská rodina (miláčikmi britskej kráľovnej sú dodnes).

Popis

Menší nízko nohý pes bez chvosta. Hlava so vzpriamenými ušami a špicatým ňucháčom pripomína líšku. Telo dlhé, s rovným chrbtom a klenutým hrudníkom. Nohy krátke, ale dobre pohyblivé, mocné a svalnaté.Uprednostňuje sa vrodene krátky chvost. Srsť krátka alebo stredne dlhá.Farba hnedá, piesková, plavá, čierna s pálením, s bielymi fľakmi alebo bez nich. Veľkosť: Výška v kohútiku 25-30 cm, hmotnosť 10-12 kg.

Charakteristika

Napriek malej veľkosti veľmi mocný, živý a odvážny pes. Prekypuje sebavedomím. Z čias, keď naháňal čriedy dobytka, si občas zachováva obyčaj "uštipnutím" si vynútiť rešpekt. Otužilý a prekvapivo vytrvalý spoločník.

 

Využitie

Pôvodne ovčiarsky a honecký pes, dnes predovšetkým spoločník a sprievodca. Dobrý strážca.

Zvláštne nároky

Na pohyb, stravu aj starostlivosť celkom nenáročný, dobre sa prispôsobí životu v meste aj na vidieku. Napriek zreteľnej inteligencii jeho výchova nie je ľahká a vyžaduje dôslednosť.

Výskyt

Nie je veľmi rozšírený, má však stále okruh verných priaznivcov.

Možná zámena

S cardiganským waleskýmkorgim, ktorý je veľmi podobný, ale nepomerne vzácnejší a má dlhý chvost. S veľmi vzácnym vallhundom, ktorý je zväčša sivý a o čosi vyšší.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.