Choď na obsah Choď na menu

Pumi

4. 3. 2016

Pes menšej strednej veľkosti, štvorcového formátu, pôsobí dlhonohým dojmom.

Pôvod

Je mladším príbuzným puliho, vznikol v 18. storočí krížením tohto plemena s nemeckým špicom a údajne aj s bližšie neurčeným teriérom a briardom. Trochu paradoxne zostalo toto mladšie z obidvoch plemien do dnešných čias zachované v pôvodnejšej forme a dosiaľ sa aj pracovne využíva.

Popis

Pes menšej strednej veľkosti, štvorcového formátu, pôsobí dlhonohým dojmom. Hlava úmerná telu, s pretiahnutým ňucháčom. Nápadne vysoko nasadené dlhé vzpriamené uši, na konci sklopené a porastené srstou. Chvost vysoko nasadený a skrútený nad chrbtom, pripúšťa sa aj zakrpatený chvost. Srsť je stredne dlhá, zvlnená, nesmie byt splstnatená.Farba: Rozličné odtiene sivej, čiernej a červenohnedej farby. Veľkosť: Výška v kohútiku 36-44 cm pri hmotnosti asi 10 kg.

Charakteristika

Charakterom sa približuje viac teriérom ako ovčiakom. V pomerne malom tele je ukryté obrovské množstvo energie. Často a rád breše, bleskovo reaguje na najmenšie podnety, a preto je vynikajúcim strážcom. Pánovi je oddaný, ale k cudzím ľuďom veľmi nedôverčivý. Nechýba mu ani prirodzená ostrosť ani poľovný pud, spolužitie s ostatnými domácimi zvieratami býva problematické.

 

Využitie

Dodnes používaný ako ovčiarsky, v minulosti aj ako honecký pes. Je vynikajúci strážca a veľké úspechy dosahuje vďaka svojej obratnosti, rýchlosti a nespornej inteligencii na súťažiach agility.

Zvláštne nároky

Hoci je malý, vďaka svojej brechavosti a temperamentu je vhodný do domov so záhradou. Je to otužilý a zdravý pes, ktorý na svojho majiteľa nekladie priveľké nároky. Potrebuje iba dôslednú výchovu a vhodné zamestnanie.

Výskyt

Celosvetovo vzácne plemeno. U nás sa nechová viac ako desať kusov.

Možná zámena

S ďalším maďarským plemenom, mudim, ktorý však na rozdiel od pumiho nemá osrstenú ňucháčovú partiu a vztýčené uši, a je vždy čierny. To isté platí aj o chorvátskom ovčiakovi.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.